Sledujete ještě doma obraz v klasickém rozlišení SD a chcete přejít na ostrý obraz v HD rozlišení? Měli bychom pro Vás řešení na míru. Víte, že HD rozlišení můžete přijímat pomocí satelitního vysílání nebo i obyčejné antény ?
Trochu teorie, kterou možná znáte, ale je dobré si ji připomenout: High-definition television (HDTV), neboli televize s vysokým rozlišením označuje formát vysílání televizního signálu s výrazně vyšším rozlišením, než jaké umožňují tradiční formáty (PAL, SECAM, NTSC) a SDTV. HDTV se vysílá digitálně, a může tak být použita jako jeden z formátů digitální televize DVB. V současné době je HDTV definována pro rozlišení 1080 prokládaných (tzv. 1080i) nebo neprokládaných (progresivních; tzv. 1080p) řádků, případně 720 neprokládaných řádků (tzv. 720p). Rozměry obrazu jsou v poměru 16:9.
Jak přijímat HDTV obraz ?
- satelitní DVB-S/S2 vysílání – jednou z variant příjmu HDTV je možnost přes tzv. satelit. K tomuto příjmu musíte mít satelitní anténu nasměrovanou na poskytovatele, který vysílá stanice ve vysokém rozlišení, v českých krajích nejznámější Skylink. U tohoto příjmu je vysoká pořizovací hodnota (pokud chcete platit malé měsíční náklady). Dále je zepotřebí satelitní přijímač umožňující normu DVB-S/S2 nebo televizor s integrovaným satelitním tunerem (zde je ovšem nutno televizor osadit ještě tzv. CI modulem)
- anténní DVB-T vysílání – další z variant je možnost přijmu na klasickou TV antény, které znáte z „našich střech“. U tohoto příjmu je ale nutnost být v blízkosti vysílače, který obsahuje stanice ve vysokém rozlišení. Nejznámější multiplex obsahující tyto stanice je „Regionální síť 7“, která je dostupná z větších měst. Tento tzv. multiplex obsahuje stanice ČT HD, ČT Sport HD a ČT2 HD. Pro příjem těchto kanálů je ještě zapotřebí televizní přijímač, který umí zpracovat signál ve formátu DVB-T MPEG-2/4 (ideálně Full HD, HD 1080p, 1080i nebo HD Ready).
Nemá-li vaše televize (LED, LCD a Plazma) možnost zpracování signál ve formátu DVB-T MPEG-4 a má konektor HDMI je možno ji doplnit set-top-boxem s tunerem DVB-T MPEG-2/4 a kabel HDMI na propojení televizoru.
Je výhodnější pozemní nebo satelitní příjem digitálního vysílání?
- Nespornou výhodou satelitního příjmu je velmi široká programová nabídka. Přijímáme velké množství českých ale i slovenských programů a desítky až stovky zahraničních programů. Nevýhodou je vyšší počáteční investice a to zejména v případě, že bychom chtěli zajistit příjem na více televizorech.
- Výhodou pozemního příjmu je nižší pořizovací cena, nevýhodou je omezená nabídka programů.
Máte-li v domě větší množství televizorů, pak může být vhodným řešením kombinace satelitního a pozemního příjmu. Například pro jeden či dva televizory realizovat satelitní příjem a pro ostatní televizory pozemní příjem.
V případě zájmu o HDTV kontaktujte naši firmu, která pro Vás vše zabezpečí. Příjem signálu, dodávku přijímací technologie jak pro DVB-T, set-top-box, TV LED, LCD i Plazma, tak i DVB-S/S2 satelitní přijímače, přístupové karty a vše potřebné pro Vaši spokojenost.