Kamerové systémy slouží ke kompletnímu monitorování celého objektu, tj. venkovních prostranství i míst uvnitř budov. Systém se může skládat ze statických i otočných kamer, které mohou pracovat v automatickém režimu nebo být ovládány např. ostrahou objektu. Moderní kamerové systémy umožňují připojení do sítí LAN/WAN a mohou tedy být sledovány na mobilním telefonu odkudkoli. Uživatel s dostatečnými přístupovými právy se může vzdáleně nejen do systému připojit a sledovat obrazy z živých kamer, ale i sledovat záznam, případně celé zařízení vzdáleně ovládat. Systémy CCTV lze připojit na ostatní systémy v budově, nejčastěji je součástí EZS – v případě narušení střeženého objektu lze nastavit záznam údajů z kamery. Výstup z kamery je vidět na monitorech a lze jej nahrávat digitálním videorekordérem.

 

CCTV zkratka znamená „uzavřené televizní okruhy“

 

Při montážích a návrhu kamerového systému vždy vycházíme z požadavků klienta, a jsme schopni nabídnout co možná nejefektivnější řešení za rozumnou cenu. Nerozhoduje, zda se jedná o velký systém, či jednu kameru.V případě Vašeho zájmu o podrobnější informace, nás kontaktujte na telefonní čísla nebo e-mail.

 

Možnosti kamerového systému:

 

  • dle požadavku klienta je obraz uchováván na požadovanou dobu, zpravidla okolo 10ti až 14ti dní
  • kamerový systém připojený na internet je možné sledovat odkudkoli, i na mobilním zařízení (platformy iOS, Android i Windows jsou podporovány)
  • obraz z kamer lze namodulovat do anténního systému (obvyklý požadavek bytových domů)

 

kamerovy-system

 

Jaké jsou dnes druhy kamerových systémů ?

 

  • analogový kamerový systém – nejstarší ze systémů pro záznam obrazu. Pro přenos se používá analogový přenos signálu, prakticky totožný se starým analogovým televizním vysíláním. Přenosová norma pro TV přenos je stará více než 50 let a z tohoto důvodu jsou možnosti tohoto typu kamer poněkud omezené. Obrazová kvalita těchto systémů je nejhorší ze všech typů, jen 0,4 MPix, avšak cena systému je velmi nízká.

 Analogové kamerové systémy je možno pořídit do 10ti tisíc korun.

 

Tyto systémy se dnes již takřka nemontují a nedoporučují, jen dochází k jejich udržování, případně obměně.

 

  • IP kamerový systém –  moderní kamery dneška jsou založené na digitální technologii. Obraz je zpracován přímo v kameře a v digitální formě přenášen k uživateli nebo na záznamový video server. Výhoda je v tom, že se uživatel nemusí starat o nějaké poruchy obrazu, protože obraz se přenáší digitálně. IP kamry jsou schopné dosahovat velmi vysokých obrazových kvalit, průměrně dnes 2 MPix, ale maximum je již i 8 MPix. Na druhou stranu jsou IP kamery dražší než analogové. Takže náklady na pořízení IP kamerového systému převyšují cenu za analogový systém. Dále je nutno při návrhu kamerových systémů založených na IP technologii dbát na dostatečnou propustnost počítačové sítě. Při velkém počtu kamer může být problém v nedostatečné rychlosti. Proto je dobré počítačovou síť pro IP kamery dimenzovat na rychlost 1GB/s neboli 1000 MB/s. Tím se zaručí dostatečná rychlost také s ohledem pro budoucí případné rozšíření kamerového systému.

 

  • HD-CVI kamerový systém zkratka HDCVI (High Definition Composite Video Interface), jedná se o přenos video složky, dvoucestné audio složky a příkazů pro ovládání PTZ po koaxiálním kabelu na velice zajímavé vzdálenosti. Každému, kdo se v CCTV odvětví pohybuje, vyvstane otázka, jestli se náhodou nejedná o upravenou normu HD-SDI, která je nám všem již delší dobu známá a má své nezlomné zastánce i odpůrce.Norma HD-SDI má nesporné výhody pro snadný upgrade stávajících analogových systémů, kde již nedostačují kvality obrazových informací. Jedná se o zdánlivou výměnu stávajících kamer a záznamového zařízení za nové, které bude podporovat HD rozlišení. Je třeba být při tomto plánovaném upgradu opatrný, je nezbytné zkontrolovat stav stávající kabeláže, protože kvalitu přenosu ovlivňuje několik základních faktorů, jako např. délka kabelu, kvalita jeho zakončení, základní složení, průřez vodiče, souběhy, celistvost izolační vrstvy atd. Není tedy zcela jasno, jestli pouhá výměna zařízení postačí.HDCVI jde ve stopách svého předchůdce HD-SDI, ale jeho prvotní dobrý nápad usnadnit práci a zefektivnit kvalitu monitoringu, posouvá o mílové kroky vpřed. Budeme-li se bavit o hlavních výhodách technologie HDCVI, jde o několikanásobné posunutí vzdáleností datových tras, obousměrnou audio komunikaci, ovládání PTZ kamer, obraz bez komprese, obraz i ovládání PTZ bez zpoždění a odolnost vůči rušení.Další nespornou výhodou, jak pro montážní firmy, tak i pro koncové uživatele je fakt, že instalace i správa systému je nezměněna. Není tedy třeba pořizovat nové technologie pro instalaci a ani uživatel, který již dříve využíval stávající zařízení, není nucen se učit novým postupům a zvyklostem pro užívání dohledového kamerového systému.

  • HD-TVI kamerový systém

 

Jaké rozlišení kamer se dnes nejčastěji používá ?

Kamery dodávané a montované naší firmou jsou dnes již ve většině případů v rozlišení 1080p a více. Toto rozlišení vřele doporučujeme z důvodů rozpoznání obličejů postav, SPZ automobilů atp. Níže se můžete podívat na rozdíly ve velikosti obrazu. Rozlišení CIF, D1 a 960H jsou již zastaralé analogové systémy. Dnešním standardem je minimálně rozlišení 720p, také označované jako HD Ready. Toto rozlišení umožňují systémy na bázi technologie CVI, TVI a IP.

 

Rozdíl v rozlišení kamer

 

 

Jsou kamery schopné vidět v noci ?

Kamery jsou dnes již skoro všechny vybaveny nočním režimem, kdy se kamery přepnou do černobílého obrazu, ostatně jako lidské oko ve tmě. Dále jsou kamery vybaveny tzv. IR přísvitem, který zajistí osvětlení objektu pro noční režim. Níže je vidět rozdíl mezi nočním a denním režimem.

 

Noční režim kamer

 

 

Pokud máte zájem o kamerový systém pro Vaši provozovnu, hotel nebo rodinný dům, neváhejte nás kontaktovat. Dle Vaší představy a našich zkušeností jsme schopni Vám navrhnout konkrétní systém.